Święto zmarłych w Meksyku #25
Posted on 1 listopada 2022 Dodaj komentarz

Obchody Święta Zmarłych w Meksyku to chyba najhuczniej obchodzone święto w tym kraju. Miliony turystów marzą o tym aby przeżyć ten czas właśnie tutaj, wśród pięknych eleganckich szkieletów, kwiatów, ołtarzyków, muzyki, nocnych biesiad na cmentarzach czy defilad w większych miastach. Opowiem Wam dzisiaj o koncepcie śmierci w przedhiszpańskim Meksyku, o tym dlaczego Día de Muertos nie ma nic wspólnego z Halloween, o tym co sie dzieje tutaj na cmentarzach i ulicach w różnych częściach kraju, o tym dlaczego wielka defilada w mieście Meksyk nie ma nic wspólnego z tradycją oraz opowiem Wam co o tym wszystkim myśli Kościół Katolicki!
Pierwsze Q&A Quién eres América ODC. 24
Posted on 3 października 2022 Dodaj komentarz

Pierwsza sesja pytań i odpowiedzi, które zadaliście mi na Instagramie.
Trochę mi zajęło ogarnięcie tego odcinka, ale w końcu się udało.
Odcinek ma inną formę, niż ta do której jesteśmy przyzwyczajeni, z uwagi no to, że jest totalnie improwizowany, luźny, z muzycznymi wstawkami.
Ciężkich tematów na pewno nam nie zabraknie w przyszłości!
Dajcie znać jak Wam się podobało na IG pod najnowszym postem!
Utwory użyte w odcinku: Cumbia Apache, Con Zapatos de Tacón, Cumbia a la gente, Capullo y Sorullo, Tan Bella y tan presumida, Tequila
Przypominam o nowym profilu podcastu!
📌 IG – https://www.instagram.com/quien_eres_america
https://open.spotify.com/episode/4QWWUG1B0m2q39FPnMf5Oq?si=65b47e0f11314f06
Twoje sojowe latte smakuje Paragwajem ODC. 23
Posted on 12 września 2022 Dodaj komentarz

Paragwaj to zapomniany w Latynoameryce kraj, o którym nie mówi się dużo. W najkrwawszej wojnie w regionie stracił niemal 70% populacji, 200 000 km2 terytorium, pozbawiono go kolei oraz linii telegraficznych. W 1950 roku teren Paragwaju pokrywało ponad 9 milionów hektarów lasów, w 2005 roku był to już zaledwie 1,3 miliona hektarów, tzw. Las Atlantycki przy granicy z Brazylią dzisiaj w zasadzie już nie istnieje, a na jego miejsce wkroczyły nieskończone pola sojowe.
Jaki ma to wpływ na życie Paragwajczyków i dlaczego?
Przypominam o nowym profilu podcastu!
📌 IG – https://www.instagram.com/quien_eres_america
Picardía Mexicana i Albures czyli meksykański humor ODC. 22
Posted on 2 czerwca 2022 Dodaj komentarz

Jak żartują Meksykanie? Z czego najczęściej się śmieją? Co ich bawi? I czy jest coś co może ich obrazić w dowcipie? No i najważniejsze pytanie, czym są legendarne albures mexicanos?
Zapraszam na odcinek pełen śmiechu, dwuznaczności i nieustannej gry słów.
Dowiecie się także kim była Pierwsza Dama czy Królowa Albures, Lourdes Ruíz Baltazar z Barrio Bravo w Meksyku, czyli z Tepito.
Przypominam o nowym profilu podcastu!
📌 IG – https://www.instagram.com/quien_eres_america
ŚWIĘTE DZIECI W OAXACE ODC. 21
Posted on 13 Maj 2022 Dodaj komentarz

Kim są święte dzieci w stanie Oaxaca w Meksyku? Grzybami psylocybinowymi! Wykorzystywano je w różnych ceremoniach jeszcze w czasach Mezoameryki i mimo, że brutalna chrystianizacja starała się zrobić wszystko aby wyplenić wszelkie pogańskie rytuały z podbitych przez siebie ziem, nigdy do końca im się to nie udało. Lecznicze wykorzystanie grzybów istnieje do dzisiaj, a swój boom na arenie międzynarodowej miało mniej więcej w połowie ubiegłego wieku co zbiegło się w czasie z ruchem hippisowskim w USA.
Rdzenne społeczności Meksyku, a konkretnie stanu Oaxaca traktują grzyby niemal jak zwierzęta, przypisują im ich cechy, podają je nawet dzieciom. Wierzy się, że grzyby pomagają połączyć się z przodkami i ze światem bogów, którzy podpowiadają jak rozwiązać dręczące nas problemy.
Jeśli w Meksyku wspomnicie o grzybach halucynogennych, każdy wspomni o Marii Sabinie, chyba najpopularniejszej uzdrowicielce w kraju. Jej podobizny można spotkać od Chihuahua po Jukatan, niezwykła kobieta, która niemal całe życie poświęciła na pomoc ludziom. Niestety mimo w zasadzie światowej sławy żyła w ubóstwie i tak też zmarła.
Odcinek nie ma na celu zachęcenia kogokolwiek do spożycia grzybów czy jakichkolwiek innych substancji, o których jest mowa w podcaście.
TULUM? NIE, DZIĘKUJĘ! ODC. 20
Posted on 13 Maj 2022 Dodaj komentarz

7 karteli narkotykowych, niemal 900 morderstw w 2021 roku, masowa wycinka lasów mangrowych, skrajna bieda, dziecięca prostytucja i skorumpowani policjanci oraz politycy. Czy to brzmi jak raj na ziemi? Z pewnością nie, jednak popularne, wakacyjne miasteczko w Meksyku wciąż jest tak nazywane, mimo że stan Quintana Roo w liczbie zabójstw prześcignął najniebezpieczniejsze stany kraju, takie jak Chihuahua czy Baja California i znalazł się na niechlubnym pierwszym miejscu.
SPACER PO MIEŚCIE MEKSYK ODC. 19
Posted on 17 lutego 2022 Dodaj komentarz

Przejdź się ze mną na spacer po mieście Meksyk! Jak brzmi jedna z największych metropolii na świecie, czym pachnie i jakie ma kolory? To odcinek pełen osobistych przeżyć z poszczególnych dzielnic Meksyku, który już od pierwszych chwil zajął w moim sercu wyjątkowe miejsce.
To nie opowieść o czyhających niebezpieczeństwach, a o tym że Ciudad de México, mimo swojego rozmiaru i niechlubnych statystyk, potrafi przytulić i sprawić, że poczujesz się tam jak u siebie.
*Odcinek ten nie ma na celu negowania statystyk związanych z przestępczością, Meksyk wciąż boryka się z wysokim poziomem napadów, kradzieży, porwań, porwań express, gwałtów czy morderstw.
Boże Narodzenie i Sylwester w Ameryce Łacińskiej – wybrane tradycje ODC. 18
Posted on 22 grudnia 2021 Dodaj komentarz

Co popularne Posadas mają wspólnego z Aztekami? Co w Oaxace robią z rzodkiewkami? Czym jest gra w butelkę w Wenezueli? Czy Piñata naprawdę pochodzi z Meksyku? Impreza na rolkach? Dzień Wariatów? Wróżby z jajka? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiecie się właśnie w tym wyjątkowym, świątecznym odcinku. Będziecie mogli także potańczyć w rytm niezwykłych, wesołych bożonarodzeniowych piosenek wprost z Ameryki Łacińskiej, które bardzo chciałam Wam pokazać, ponieważ bije z nich ogrom pozytywnej energii!
🎧Utwory wykorzystane w odcinku:
- ¨Una limosna para este pobre viejo¨ Yuri
- ¨Cumbión Navideño¨ Aaron y su grupo Ilusión
- ¨El baile de Santa Claus¨ Internacionales Conejos
- ¨Arbolito de Navidad¨ Los 50 de Joselito
- ¨Aires de Navidad¨ Héctor Lavoe
- ¨El año viejo¨ Yuri
- ¨En la nochebuena¨ Andrés Jímenez
- ¨La temporada es buena¨ Los Tigres del Norte
Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubańczykom – wywiad z Mariolą Jondą cz.II ODC. 17/18
Posted on 22 grudnia 2021 Dodaj komentarz

Jaka Kuba jest nie każdy widzi, ale mojej rozmówczyni się to udało. Jak zmienił się kubański Malecón na przestrzeni ostatnich 10 lat? Czego nie widzisz na wyspie podczas 2 tygodniowych wakacji w Varadero? Jak to jest być mamą na Kubie? I czy na kubańskich imprezach wszędzie stoją kolorowe mojito? Zapraszam do wysłuchania I części wywiadu z Mariolą Jondą, niezwykłą kobietą, mamą 6 letniej Sofi, właścicielką Akademii języka hiszpańskiego Contigo oraz prowadzącą salsowe zajęcia dla mam w Katowicach – Zaplątana Cubana.
FRIDA ODC. 15
Posted on 22 grudnia 2021 Dodaj komentarz

Cierpienie ma wiele kolorów. Dosłownie. Najprawdopodobniej dzisiaj Frida jest najbardziej rozpoznawalną postacią z Meksyku. Jednak co naprawdę wiemy o jej życiu? Jak rozumiemy jej twórczość? Kim była, czego się bała i dlaczego stworzyła tak wiele autoportretów? Dlaczego wylądowała w areszcie? I najważniejsze… Jak wiele Frid było w samej Fridzie?