Święto zmarłych w Meksyku #25

Obchody Święta Zmarłych w Meksyku to chyba najhuczniej obchodzone święto w tym kraju. Miliony turystów marzą o tym aby przeżyć ten czas właśnie tutaj, wśród pięknych eleganckich szkieletów, kwiatów, ołtarzyków, muzyki, nocnych biesiad na cmentarzach czy defilad w większych miastach. Opowiem Wam dzisiaj o koncepcie śmierci w przedhiszpańskim Meksyku, o tym dlaczego Día de Muertos nie ma nic wspólnego z Halloween, o tym co sie dzieje tutaj na cmentarzach i ulicach w różnych częściach kraju, o tym dlaczego wielka defilada w mieście Meksyk nie ma nic wspólnego z tradycją oraz opowiem Wam co o tym wszystkim myśli Kościół Katolicki!

Pierwsze Q&A Quién eres América ODC. 24

Pierwsza sesja pytań i odpowiedzi, które zadaliście mi na Instagramie.
Trochę mi zajęło ogarnięcie tego odcinka, ale w końcu się udało.

Odcinek ma inną formę, niż ta do której jesteśmy przyzwyczajeni, z uwagi no to, że jest totalnie improwizowany, luźny, z muzycznymi wstawkami.
Ciężkich tematów na pewno nam nie zabraknie w przyszłości!

Dajcie znać jak Wam się podobało na IG pod najnowszym postem!
Utwory użyte w odcinku: Cumbia Apache, Con Zapatos de Tacón, Cumbia a la gente, Capullo y Sorullo, Tan Bella y tan presumida, Tequila

Przypominam o nowym profilu podcastu!
📌 IG – https://www.instagram.com/quien_eres_america

https://open.spotify.com/episode/4QWWUG1B0m2q39FPnMf5Oq?si=65b47e0f11314f06

Twoje sojowe latte smakuje Paragwajem ODC. 23

Paragwaj to zapomniany w Latynoameryce kraj, o którym nie mówi się dużo. W najkrwawszej wojnie w regionie stracił niemal 70% populacji, 200 000 km2 terytorium, pozbawiono go kolei oraz linii telegraficznych. W 1950 roku teren Paragwaju pokrywało ponad 9 milionów hektarów lasów, w 2005 roku był to już zaledwie 1,3 miliona hektarów, tzw. Las Atlantycki przy granicy z Brazylią dzisiaj w zasadzie już nie istnieje, a na jego miejsce wkroczyły nieskończone pola sojowe.
Jaki ma to wpływ na życie Paragwajczyków i dlaczego?

Przypominam o nowym profilu podcastu!
📌 IG – https://www.instagram.com/quien_eres_america

Picardía Mexicana i Albures czyli meksykański humor ODC. 22

Jak żartują Meksykanie? Z czego najczęściej się śmieją? Co ich bawi? I czy jest coś co może ich obrazić w dowcipie? No i najważniejsze pytanie, czym są legendarne albures mexicanos?
Zapraszam na odcinek pełen śmiechu, dwuznaczności i nieustannej gry słów.
Dowiecie się także kim była Pierwsza Dama czy Królowa Albures, Lourdes Ruíz Baltazar z Barrio Bravo w Meksyku, czyli z Tepito.

Przypominam o nowym profilu podcastu!
📌 IG – https://www.instagram.com/quien_eres_america

ŚWIĘTE DZIECI W OAXACE ODC. 21

Kim są święte dzieci w stanie Oaxaca w Meksyku? Grzybami psylocybinowymi! Wykorzystywano je w różnych ceremoniach jeszcze w czasach Mezoameryki i mimo, że brutalna chrystianizacja starała się zrobić wszystko aby wyplenić wszelkie pogańskie rytuały z podbitych przez siebie ziem, nigdy do końca im się to nie udało. Lecznicze wykorzystanie grzybów istnieje do dzisiaj, a swój boom na arenie międzynarodowej miało mniej więcej w połowie ubiegłego wieku co zbiegło się w czasie z ruchem hippisowskim w USA.
Rdzenne społeczności Meksyku, a konkretnie stanu Oaxaca traktują grzyby niemal jak zwierzęta, przypisują im ich cechy, podają je nawet dzieciom. Wierzy się, że grzyby pomagają połączyć się z przodkami i ze światem bogów, którzy podpowiadają jak rozwiązać dręczące nas problemy.
Jeśli w Meksyku wspomnicie o grzybach halucynogennych, każdy wspomni o Marii Sabinie, chyba najpopularniejszej uzdrowicielce w kraju. Jej podobizny można spotkać od Chihuahua po Jukatan, niezwykła kobieta, która niemal całe życie poświęciła na pomoc ludziom. Niestety mimo w zasadzie światowej sławy żyła w ubóstwie i tak też zmarła.

Odcinek nie ma na celu zachęcenia kogokolwiek do spożycia grzybów czy jakichkolwiek innych substancji, o których jest mowa w podcaście.

TULUM? NIE, DZIĘKUJĘ! ODC. 20

7 karteli narkotykowych, niemal 900 morderstw w 2021 roku, masowa wycinka lasów mangrowych, skrajna bieda, dziecięca prostytucja i skorumpowani policjanci oraz politycy. Czy to brzmi jak raj na ziemi? Z pewnością nie, jednak popularne, wakacyjne miasteczko w Meksyku wciąż jest tak nazywane, mimo że stan Quintana Roo w liczbie zabójstw prześcignął najniebezpieczniejsze stany kraju, takie jak Chihuahua czy Baja California i znalazł się na niechlubnym pierwszym miejscu.

SPACER PO MIEŚCIE MEKSYK ODC. 19

Przejdź się ze mną na spacer po mieście Meksyk! Jak brzmi jedna z największych metropolii na świecie, czym pachnie i jakie ma kolory? To odcinek pełen osobistych przeżyć z poszczególnych dzielnic Meksyku, który już od pierwszych chwil zajął w moim sercu wyjątkowe miejsce.
To nie opowieść o czyhających niebezpieczeństwach, a o tym że Ciudad de México, mimo swojego rozmiaru i niechlubnych statystyk, potrafi przytulić i sprawić, że poczujesz się tam jak u siebie.

*Odcinek ten nie ma na celu negowania statystyk związanych z przestępczością, Meksyk wciąż boryka się z wysokim poziomem napadów, kradzieży, porwań, porwań express, gwałtów czy morderstw.

Boże Narodzenie i Sylwester w Ameryce Łacińskiej – wybrane tradycje ODC. 18

Co popularne Posadas mają wspólnego z Aztekami? Co w Oaxace robią z rzodkiewkami? Czym jest gra w butelkę w Wenezueli? Czy Piñata naprawdę pochodzi z Meksyku? Impreza na rolkach? Dzień Wariatów? Wróżby z jajka? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiecie się właśnie w tym wyjątkowym, świątecznym odcinku. Będziecie mogli także potańczyć w rytm niezwykłych, wesołych bożonarodzeniowych piosenek wprost z Ameryki Łacińskiej, które bardzo chciałam Wam pokazać, ponieważ bije z nich ogrom pozytywnej energii!

🎧Utwory wykorzystane w odcinku:

  1. ¨Una limosna para este pobre viejo¨ Yuri
  2. ¨Cumbión Navideño¨ Aaron y su grupo Ilusión
  3. ¨El baile de Santa Claus¨ Internacionales Conejos
  4. ¨Arbolito de Navidad¨ Los 50 de Joselito
  5. ¨Aires de Navidad¨ Héctor Lavoe
  6. ¨El año viejo¨ Yuri
  7. ¨En la nochebuena¨ Andrés Jímenez
  8. ¨La temporada es buena¨ Los Tigres del Norte

Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubańczykom – wywiad z Mariolą Jondą cz.II ODC. 17/18

Jaka Kuba jest nie każdy widzi, ale mojej rozmówczyni się to udało. Jak zmienił się kubański Malecón na przestrzeni ostatnich 10 lat? Czego nie widzisz na wyspie podczas 2 tygodniowych wakacji w Varadero? Jak to jest być mamą na Kubie? I czy na kubańskich imprezach wszędzie stoją kolorowe mojito? Zapraszam do wysłuchania I części wywiadu z Mariolą Jondą, niezwykłą kobietą, mamą 6 letniej Sofi, właścicielką Akademii języka hiszpańskiego Contigo oraz prowadzącą salsowe zajęcia dla mam w Katowicach – Zaplątana Cubana.

FRIDA ODC. 15

Cierpienie ma wiele kolorów. Dosłownie. Najprawdopodobniej dzisiaj Frida jest najbardziej rozpoznawalną postacią z Meksyku. Jednak co naprawdę wiemy o jej życiu? Jak rozumiemy jej twórczość? Kim była, czego się bała i dlaczego stworzyła tak wiele autoportretów? Dlaczego wylądowała w areszcie? I najważniejsze… Jak wiele Frid było w samej Fridzie?